- Mandag, 7. november 2011

Situation fra efterårets hjemmekamp, Nibe mod Als. Denne kamp vandt Nibe med 5-3.

Træner Steffen Jensen - står også i 2012 i spidsen for Serie 2.
FODBOLD, serie 2 herrer:
Als – Nibe 3-1 (1-0)
Mål for Nibe: Jesper Møller.
Lørdag eftermiddag spillede Nibe sæsonens sidste kamp i Als. Det var en kamp, hvor Nibe havde mulighed for at slutte på en 2.plads, mens værterne skulle vinde kampen for at have en chance for at forblive i serie 2.
Straks fra kampens start satte Als sig på spillet og allerede efter 5 minutters spil udnyttede Als, at Nibe forsvaret var meget passive og bragte sig foran 1-0. Resten af halvlegen spillede Nibe langt under vanligt niveau, og Als var ikke i stand til at udnytte deres spilmæssige overtag.
Allerede i 1.minut af 2. halvleg blev Nibe tilkendt et straffespark, da tilbagevendte Andreas Schunck blev nedlagt i straffesparksfeltet. Desværre for Nibe reddede Als målmanden Mick Andersens spark fra 11 meter pletten. 5 minutter senere indtraf kampens dramatiske højdepunkt, da Nibes målmand Mathias Johansen, fik det røde kort efter noget tumult. Det satte gang i frustrationerne hos Nibe som fik yderligere 2 gule kort. Det udnyttede Als til at bringe sig på 3-0. Derfor var det kun af kosmetisk betydning, at Jesper Møller reducerede til 3-1 i kampens sidste minut.
Nederlaget betød at Nibe sluttede sæsonen på en delt 3.plads, efter Hadsund Boldklub, Bælum/Solbjerg IF og Aars IK.
Efter kampen bekendtgjorde træner duoen, at både spillende assistent træner Mick Andersen og træner Steffen Jensen har lavet nye aftaler med Nibe Boldklub for den kommende sæson.










