Børnehaven Dragehavens børn med de mange mosaikbilleder, der fremover pryder bygningens facade.

Udsnit af de mange mosaikbilleder.

Der blev serveret kagemand med dragemotiv, i anledning af 25 års jubilæet.

Den forløbne onsdag fejrede Børnehaven Dragehaven sin 25 års fødselsdag.

I den anledning havde børnene lavet en gave i form af mosaikbilleder, som skal pynte Dragehavens facade.
En enkelt medarbejder Aase Hansen, har været med alle år, hvilket også blev fejret.
Og der blev i dagens anledning serveret kagemand, kaffe og saftevand for børn, forældre og søskende. Det var en rigtig hyggelig dag, beretter Anja Vestergaard Pedersen og personalet i Børnehaven Dragehaven.

Opført som Hobrovejens Børnehave
Den nuværende Børnehaven Dragehaven er af mange børn og voksne kendt som datidens »Hobrovejens Børnehave«. Bygningen blev i 1985 tegnet af arkitekt Poul-Lasse Ganges, og opført af den daværende Nibe Kommune. Formand for byggeudvalget var daværende formand for Nibe Kommunes Ejendomsudvalg – senere borgmester Jens Østergaard Madsen.

Siden starten i 1985 har hundredvis af børn og forældre således haft tilknytning til børnehaven, der for få år siden skiftede navn til »Dragehaven«, og samtidig indgik i samdrift og fælles ledelse med den hidtidige »Dragemøllen«, der i dag kendes som DUS Dragehaven.