- Torsdag, 7. april 2011

Mathias Breuer fra Lonesome Road, gi’r den »bas«.

Fire at Will.

Toast.

Picks-n-Sticks.
Fire ungdomsbands slog lørdag tonerne an i Kino Nibe, idet en arbejdsgruppe under »Tænketanken Nibenitten«, i samarbejde med orkesterforeningen Musik i Nibe, havde engageret de fire orkesters ganske unge medlemmer til at spille, for på den måade at nå ud til et større publikum, end hvad lige øvelokalerne kan samle.
Der var rigtig pænt besat med mennesker i biografen. Lokale supporters, og en del forældre og venner havde også taget turen fra Klarup for at opleve bandet Fire at Will. De lokale bands på scenen var Lonesome Road, Picks-n-Sticks og Toast.
Ifølge Niels Binderup, der forestod præsentationen af de fire bands, er der formentligikke sidste gang, de unge orkestre stiller op til et sådant arrangement.
Fotos: Mogens Jørgensen









