39 deltagere fra FDF Sønderholm-Frejlev nyder sommeren på FDF Landslejr 2011 sammen med 12.000 andre deltagere.

På landslejren spiller FDFerne en ny sjov form for fodbold: Elastik-fodbold. Fotograf: Kasper Meldgaard

Af: Allan Jakobsen

- Det er rart, at man godt må være beskidt og lugte af røg. Man behøver slet ikke være fin, fortæller 9-årige Freja Pedersen fra FDF Sønderholm-Frejlev

Spændende udfordringer
FDFere fra hele landet er samlet på landslejr, og de skal deltage i en masse aktiviteter. Fredag var der Piltedag, hvor de yngste deltagere på 9-11 år skulle på et udfordrende løb. De skulle blandt andet løse logiske opgaver og være gode til at huske lego-figurer. De skulle også prøve en ny form for fodbold: Elastik-fodbold, hvor to modstandere er bundet sammen med elastik. På den måde bliver det mere svært at komme ned og score mål, når modstanderen vil løbe i den anden retning.

–  Man kan hold modstanderen tilbage ved hjælp af elastikken, fortæller 10-årige Tobias Bisander fra FDF Sønderholm-Frejlev.

Sej landslejr
Ifølge Freja og Tobias er landslejren sej, fordi den varer i flere dage end en almindelig FDF-lejr. Så er der god tid til finde nye kammerater og til at hygge med hinanden. Det er især hyggeligt at ligge i teltet og snakke. Freja og Tobias har dog også haft travlt med at hjælpe til i deres kreds. 

– Det er sjovt at hugge brænde og bygge lejrpladsen op. Det er dog lidt kedeligt at vaske op, fortæller Tobias. Tobias har glædet sig til landslejren, siden han blev FDFer for fire år siden.

Freja og Tobias har været begejstret for åbningslejrbålet, hvor alle 12.000 deltagere var samlet på et sted. Det var især interessant, fordi Dronningen var på besøg. Det var sjovt at se og vinke til Dronningen – selvom de ikke var sikre på, at Dronningen nu også kunne se de dem blandt alle de andre FDFere. Freja og Tobias er ikke i tvivl om, at de skal på landslejr igen. De vil nemlig gerne være FDFere i mange år endnu.

– Jeg vil gerne være FDFer lige indtil jeg bliver leder, fortæller Freja.

FDF på lejr
FDF Sønderholm-Frejlev deltager i FDF Landslejr 2011 på FDFs Friluftscenter Sletten mellem Ry og Silkeborg. Her skal de bo sammen med 12.000 andre deltagere fra hele landet i lejrperioden 7-15. juli.

Omdrejningspunktet for lejrdeltagerne er leg, fantasi og opfinderi. Sammen med den skøre professor Pascal skal deltagerne udfordre sig selv og hinanden og for en uge være en del af et fællesskab, der størrelsesmæssigt svarer til en mindre provinsby.