Midsommer aftenstemning ved Blå Scene. Foto: Carl Johan Jensen, Nibe Festivals Foto Team.

Med temperaturer mellem 25 - 30 grader i skyggen under årets Nibe Festival, var det væk med paraplyer og gummistøvler og ind med sommer- smilet, iskolde øl og drinks, samt lange lyse nætter. Festivalen var velsignet med et vejr, som gjorde gæsternes festivaloplevelse helt uforglemmelig. Dette års Nibe Festival vil helt sikkert blive husket som tidspunktet, da sommeren endelig kom til Danmark, lyder det opstemt fra festivalleder Peter Møller Madsen.

Det var dog ikke kun var vejret, som gjorde Nibe Festival til en succes. Musikprogrammet bød på en god blanding af både danske og internationale kunstnere, hvilket vakte jubel blandt dette års festivalgæster.
Festivalen forløb stille og roligt, også ifølge Nordjyllands Politi, hvilket gjorde at den fede stemning kunne bryde igennem og fylde skoven.

Nibe Festival 2015 blev også en succes grundet vores mange engagerede frivillige, som gjorde en stor indsats for at give vores gæster den bedste oplevelse. I år havde Nibe Festival også ekstra fokus på miljøet, hvor vores Green Team, som blandt andet stod for affaldssortering og forskellige aktiviteter, involverede festivalgæsterne og skabte opmærksomhed omkring, hvordan de kan være med til at skåne miljøet – også når der festes.

Festivalleder Peter Møller Madsen vurderer at Nibe Festival 2015 har været den bedste festival nogensinde:
– Vores undersøgelse af gæsternes tilfredshed understøtter dette, da ikke mindre end 94% af de adspurgte var tilfredse med den samlede festivaloplevelse. For at give vores festivalgæster muligheden for at mindes den fede stemning og det god vejr, så har vi lige offentliggjort aftermovien for Nibe Festival 2015, som kan ses på: Opens external link in new windowhttps://vimeo.com/139602350

Vi håber at gentage succesen i 2016 og skyder derfor billetsalget i gang i denne uge.

Med succesen fra 2015 i rygsækken, har vi nu rettet kursen mod Nibe Festival 2016. Vi vil se frem til endnu en festival, som afholdes i højsæsonen for festivaler og i uddannelsesinstitutionernes sommerferie, forklarer festivallederen. Den 32. Nibe Festival vil løbe af stablen fra d. 29. juni – d. 2. juli 2016. Festivalen afvikles altså i år i uge 26.

Vi ser frem til, at vi meget snart kan offentliggøre de første navne. Vi vil jo gerne give vores festivalgæster masser af musikalske oplevelser og et varieret musikprogram. Med andre ord – noget der giver grobund for en fantastisk festival i 2016!  Men allermest ser vi frem til fire fede dage med musik, miljø og mennesker under Skalskovens trækroner!
I løbet af få uger forventer vi at offentliggøre, hvor meget årets festival giver i overskud, for overskud det bliver det jo, slutter Peter Møller Madsen.