- Tirsdag, 28. januar 2014
Nibe Skole har sikret sig plads til Danmarksmesterskabet i skolebasketball for 8.-9. klasser, hvor de skal dyste mod skoler fra hele landet.

Onsdag og torsdag spilles der DM finalestævne i skolebasketball i Nibe.
Tirsdag, onsdag og torsdag i denne uge dyster Nibe Skole med landets bedste skoler i skolebasketball. Nibe Skole er samtidig vært for finalestævnet, der foregår i Nibe Idræts- & KulturCenter.
Nibe Skole har gennem kredsmesterskabet kvalificeret sig til Dansk Skole-idræts prestigefyldte finaleturnering, hvor 11 drengehold og 10 pigehold fra skoler i hele landet deltager. Nordjylland er repræsenteret af Nibe Skole som værts skole og af Stolpedalsskolen samt Hjørring ungdomsskole.
Finalestævnet indledes allerede tirsdag aften, hvor de mange deltagere ved finalestævnet ankommer til Nibe Skole, og hvor de også overnatter og ellers skal bo under stævnet.
Tirsdag og onsdag aften er der endvidere mulighed for eleverne at hygge sig med hinanden, og der er adgang til Nibe Svømmebad.
Hele onsdag og torsdag formiddag spilles der så finalekampe mellem de i alt 21 hold, og torsdag ved middagstid er der finaler, hvorefter vinderne kåres.
– Det handler også om andet end at vinde Selvom eleverne dyster om guld, sølv og bronze på banen, er fairplay et meget vigtigt element ved stævnet. Derfor uddeler Dansk Skoleidræt også to Fair Play Pokaler, der går til det pigehold og det drengehold, der har udmærket sig mest positivt ved at spille fair og skabe en positiv stemning ved stævnet, fortæller stævnekoordinator fra Dansk Skoleidræt Ann-Karina Overlade.









