- Mandag, 9. januar 2012

Jacob Thrysøe Ottosen: Sine 11 mål til trods, måtte RIF indkassere et nederlag.
HÅNDBOLD – HERRE Serie 2
RIF – Aalborgstudenernes IF: 21 - 25 (11-12)
Målscorere for RIF: Jacob Thrysøe Ottosen 11 mål, Henrik Dalager 5 mål, Jan Møldrup 3 mål, Evald Lange Rise 2 mål, Torben Dalager og Mogens Pedersen hver 1 mål
RIF åbnede anden halvdel af sæsonen på hjemmebane mod Aalborgstudenternes IF. En kamp begge mandskaber var opsatte på at vinde, for at tilføje yderligere points til regnskabet for at undgå en af nedrykningspladserne.
Hjemmeholdet startede kampen meget nervøst i angrebsspillet. Afleveringerne og timingen var noget »rusten« af julepausen. Omvendt stod forsvarsblokken godt, og målmand Jesper Olsen hev redninger frem på stribe. Derfor var hjemmeholdet i front med 7-4 efter 15 minutters spil. I anden del af halvlegen kom Aalborgstudenterne mere med i kampen, og langsomt hentede de ind på hjemmeholdet. Dog var Henrik Dalager i hopla i denne periode, hvor scorede fire mål i træk for RIF’erne. Dog måtte hjemmeholdet efter gode første 30min sande, at det var gæsterne der kunne gå til pause foran med ét mål; 11-12.
RIF’erne startede anden halvleg godt. Her blev en utrolig »rusten« trøje nummer otte, fra efterårssæsonen, for alvor støvet af i form af Jacob Trysøe Ottosen. Han var gennem halvlegen hjemmeholdets bedste angrebs-es, hvor han gang på gang passerede udeholdets målmand og holdt hjemmeholdet inde i kampen. Mod halvlegens slutning måtte RIF’erne dog sande, at Aalborgstudenternes IF, på dagen, havde en større bredde, og derfor flere tangenter at spille på. Defor var det ganske fortjent at de efter 60min kunne trække sig sejrrigt ud opgøret med cifrene; 21-25 – efter en god og fair spillet håndboldkamp.









