- Fredag, 21. februar 2014
Den britiske X Factor 2012-vinder - James Arthur - spiller Nibe. Han får følgeskab af altid Nibe-populære Suspekt, veteranerne fra Lars Lilholt Band og ny-heltene fra Folkeklubben.

James Arthur.

Suspekt. Foto: Mikkel Lilholt Kristensen, Nibe Festivals foto-team.

Lars Lilholt Band.

Folkeklubben.
Nibe Festival er klar med en lille håndfuld navne til sommerens Nibe Festival. Festivalleder Peter Møller Madsen kommenterer navnene her:
James Arthur
Ganske sensationelt vandt James Arthur den engelske udgave af X Factor, og lige så sensationelt gæster Arthur nu Nibe Festival.
James Arthur er afgjort ikke indbegrebet af en X Factor-vinder. Her er der ikke dømt pop men derimod pragt. Med James Arthurs soulede stemme, og et indre med så ufatteligt meget på hjertet, så fremstår Arthur som en meget autentisk artist, der har sunget sig ud af den problematiske nordengelske opvækst.
James Arthurs udgave af Shontelles »Impossible«, som blev udgivet umiddelbart efter sejren, blev et KÆMPE hit, der bl.a. gik nummer 1 på den britiske hitliste.
For få måneder siden udgav James Arthur debutalbummet »You´re Nobody Til Somebody Loves You«. Titelnummeret herfra var i øvrigt »Ugens Uundgåelige« på DR P3.
Fik man ikke billetter til aftenens udsolgte koncert i Vega i København, så er der altså mulighed for at opleve James Arthur i Nibe fredag d. 4. juli.
Suspekt
Suspekt er hamrende populære i Nibe, så vi går sjældent udenom Orgi-E , Bai-D og øvrigheden af de rappende Nibe-helte.
I år er Suspekt ude på en meget afgrænset sommertur men har alligevel valgt at ramme Skalskoven.
Og det er godt, for et jubilæumsår uden Suspekt vil helt sikkert svare til en juleaften uden mandelgave, flæskesteg og juletræ.
Lars Lilholt Band
Kald det bare kærlighed, vi kalder det også en god vane – altså at præsentere Lars Lilholt Band på vores festival. Tilbage i 1988 var Lars Lilholt Band vores første rigtige hovednavn. Derfor er det – akkurat som med Suspekt – logisk at præsentere Lilholt & co. på den 30. Nibe Festival.
Folkeklubben
Debuterede i Nibe sidste sommer, og siden har trioen vokset sig endnu større. Folkeklubben er beskrevet som gasolinsk gadepoesi og er oprigtigt et befriende hverdagsagtigt indspark på den danske musikscene.
»Fedterøv« og »For Pengene« er to af de ypperste perler fra Folkeklubbens første fuldlængde-album »Nye Tider«.
Fedt at det også er nye tider indenfor dansk musik med masser af nye friske og grønne skud, som afgjort vil vokse sig store – og på sund vis styrke musikscenen de næste mange år.
100 koncerter på 5 scener
Omkring 1. april forventes programmet stort set færdiggjort. På nuværende tidspunkt er følgende navne offentliggjort: L.O.C., Rasmus Seebach, D-A-D, Nico & Vinz (N), James Arthur (UK), Suspekt, Mads Langer, Marie Key, Medina, Psyched Up Janis, Panamah, Carpark North, Ukendt Kunstner, Red Warszawa, Julias Moon, Go Go Berlin, Ulige Numre, TopGunn, Folkeklubben, Sebastian Lind, Vild $mith & Lars Lilholt Band.
På
www.nibefestival.dk er mange af ovennævnte navne allerede programlagt.
Flot billetsalg
Efter, at billetsalget sidste år dykkede en smule, så er kurven tilsyneladende ved at vende og billetsalget dermed tiltaget. Første bevis på den positive udvikling kom primo oktober - da vi satte billetsalget i gang med kampagnen 24 FEDE timer. De max. 1000 billetter blev solgt på 3 timer, hvad er tre gange så hurtigt som året før.
Efter en perfekt afviklet festival i 2013, så havde vi selvfølgelig også forventet, at tingene ville ændre sig positivt, men det er da helt sikkert glædeligt, at vi pt. har solgt 1/3 af billetterne, slutter Peter Møller Madsen.









