Succes for Nibe Cashless. Det chip-baserede betalingssystem, som er integreret i festivaldeltagernes armbånd, tegner sig for ca. 25% af omsætningen i barer og boder.

Amerikanske The Offspring spillede onsdag aften og gjorde koncerten til en fest! Foto: Mikkel Lilholt Kristensen, Nibe Festivals foto team.

Leder af Nibe Festivals security Ernst Winther Hansen: Både tirsdag og onsdag, som er store dage for sikkerheds team'et kan vi melde om rolige forhold.

Torsdag eftermiddag afholdt Nibe Festival pressemøde til afrapportering af festivalens første dag. Her berettede festivalleder Peter Møller Madsen, at onsdagen var forløbet som den skulle, og han betegner Nibe Festivals første dag som en succes.
Vejret med regn torsdag har ikke været optimalt festivalvejr, men Peter Møller Madsen er fortrøstningsfuld over vejret i forhold til de kommende dage. Han udtaler her ud over, at han var yderst tilfreds med amerikanske The Offspring, som gav et brag af en koncert onsdag aften.

Yderligere kunne formanden for Nibe Festival, Thomas Larsen fortælle, at salgstallene for Nibe Festival indtil videre følger budgettet, og det er han overordnet tilfreds med. Der findes dog stadig dagsbilletter til de resterende dage. Omsætningen i skoven går godt indtil videre. Onsdagens salgstal løb op i godt og vel 2 millioner kroner, hvilket er et bedre resultat end sidste års førstedag.
Den store overskrift for Nibe Festivals første dag må siges at være deres nye pengeløse armbånd. Trods lidt opstartsproblemer var salgstallene for de pengeløse armbånd en udpræget succes. Godt og vel 25% af førstedagens omsætning foregik via de pengeløse armbånd. Her lå målsætningen på mellem 10 og 15 %.

Slutteligt fortalte Ernst Winther Hansen, som er afdelingsleder for sikkerhed, at det har været en yderst rolig førstedag på årets Nibe Festival. Højdepunktet for Ernst under årets Nibe Festival er tirsdag aften, når alle folk skal lukkes ind på Campen. Her blev den store mængde af folk lukket gennem portene gnidningsfrit på lidt over fire timer. Ernst betegner gæsternes opførsel indtil videre på året Nibe Festival som eksemplarisk.

På falderebet af pressemødet anbefalede festivalleder, Peter Møller Madsen folk at høre britiske Suede, som spiller torsdag aften kl. 21.30 på Stor Scene. »De har en god historik i Danmark, og de har ry for at give nogle gode koncertoplevelser.« Herudover anbefalede festivallederen Carpark North og D-A-D, som spiller henholdsvis lørdag kl. 21.30 og kl. 00.30 på Stor Scene. På de mindre scener opfordrede Peter Møller Madsen folk at se Folkeklubben, som spiller torsdag aften kl. 20.00 i Reservatet og Reptile Youth, som spiller fredag aften kl. 20.00 i Rocktown.

Konklusionen fra Nibe Festivals ledelse om årets førstedag er generelt positiv.