Den nye brandsprøjte ankom til Nibe fredag, og er nu stationens A-sprøjte.

Brandmand Allan Frederiksen hentede sprøjten i Aalborg.

Fredag ankom den spritnye brandsprøjte til Station Vest i Nibe, hvor den skal afløse Beredskabscenter Aalborgs 30 år gamle ditto.

Det siger nærmest sig selv, at den nye sprøjte er et teknologisk vidunder, og brandfolkene i Nibe fik den da også præsenteret for første gang ved Nytårsparolen, hvor selveste beredskabskommissionens formand og beredskabschefen – alias borgmester Henning G. Jensen og Jørgen Pedersen kom kørende til Nibe i den nye sprøjte.

Fredag var det så Nibe-brandmand Allan Frederiksen, der bragte bilen til Nibe, og den blev straks installeret på sin nye plade, mens den gamle sprøjte fik plads i en ældre garage, så den kan anvendes til supplement i den første tid, indtil der er opnået rutine med den nye.

Tillidsmand Karsten Andersen oplyser, at stationens tre vagthold af deltids brandmænd, de seneste uger har gennemgået kursus i at benytte den nye brandsprøjte, men at det nu også er nødvendigt at opnå en vis rutine – uden at han dog af den grund ønsker sig nogen som helst ildebrand.