- Søndag, 4. maj 2014

Deltagerne fra Nibe besøgte bl.a. Keukenhof blomsterpark.

Det var en utrolig flot naturoplevelse for de 48 deltagere fra Ældre Sagen, som oplevede forår i Holland. Ikke mindst de flotte tulipanmarker, som stod i fuldt flor. Vi kørte over den 30 km. Lange dæmning, til Aalsmeer, og så verdens største blomsterauktion. Flere millioner blomster af alle arter passerer hver dag, gennem de enorme auktionshaller. Salget foregår ved bud, gennem uret, fortæller Ældre Sagens lokale formand i Nibe, Grethe Olsen.
Igen blomster i Keukenhof blomsterpark, som er på 35 ha. Det er en sand fryd for øjet, hvad angår farver og blomsterpragt. Der var alle slags løgblomster ,omkredset af nyudsprungne bøgetræer, japanske kirsebærtræer og rhododendron. Orkidehuset, var utrolig spændende.
Vi besøgte en glad bonde, som var mælkeproducent og lavede sine egne oste. Han fortalte om afvandingen, deres mange kanaler og ikke mindst, der var ingen bræmmer, for som han sagde, så kunne vi ikke drive landbrug i Holland. Da jorden ligger under niveau med Vesterhavet. Vi må beundre hollænderne for deres mange diger og dæmninger, som er en forudsætning for, at der kan leve 16. mill. mennesker på et areal svarende til Jylland.
I Amsterdam sejlede vi gennem de forskellige kanaler, så vi kunne beundre de smukke gamle bygninger. Alle hyggede sig og det sociale samvær var i top, slutter Grethe Olsen.
Næste tur er til Goslar og Hildesheim i december måned.










