- Fredag, 22. august 2014
Nibe var direkte uheldige med ikke at få point hjemme mod Nørager i den foregående spillerunde, så det var et meget tændt Nibe hold der drog mod Klarup tirsdag aften. Nibe havde til dagens kamp et længe ventet comeback til Andreas Bødker, som gled direkte ind i start elleveren.

FODBOLD - Serie 2, herrer
RKG – Nibe 1-1
Målscorer : Allan Nielsen
Gule kort : Bjarke Skau, Allan Nielsen og Emilie Lassen
Rødt kort : Bjarke Skau
Kampens spiller : Mathias Johansen
Gæsterne fra Nibestartede bedst, hvor der ikke blev givet noget væk i nærkampe og foran eget mål. Det var også Nibe der havde chancerne, men manglede lige det sidste for at komme på tavlen. Efter en halv time blev Nibe ramt af et gult kort, da forsvarsklippen Bjarke Skau gik lidt for hårdt til den i en tackling.
Blot 2 min før pausefløjtet slog Nibe’s dødbringende kontramaskine til. »Airforce Nibe« alias Anders Bering og Bjarke Skau fik clearet bolden op til den evigt farlige Andreas »LOL Master« Schunck som spurtede fra alt og alle og spillede energibundtet Mathias Johansen fri i dybden som med et par skarpe træk kom til baglinien og spillede den aldrende Allan Nielsen fri foran mål. Og her svigtede han ikke. Med et knaldhårdt skud udplacerede han RKG-keeperen til en fortjent 1-0 føring. Dommeren fløjtede til pause kort efter.
2. halvleg blev en noget rodet affære. Arbejdshesten Mathias Johansen fremtvang et hjørnespark til Nibe. Efter lidt klumpspil landede bolden for fødderne af en Nibespiller som resolut sparkede mod kassen, men bolden blev reddet på stregen med hånden af en markspiller fra RKG, men dommerens fløjte forblev tavs.
NB's Allan Nielsen fik en friløber da der manglede 10 minutter, men han missede på det skammeligste. Og i sin iver på at gøre det hele godt igen, gik han lidt for hårdt til en RKG spiller. En handling som ellers ikke ligner den gennemrutinerede Nibe angriber.
Da der manglede 15 minutter blev en RKG spiller stukket i dybden og fik på underlig vis sparket en høj bold over Kristoffer Høgh, men den nye venstre back, Andreas Corfitz løb ind på stregen for at sparke bolden væk, troede alle. Men af uforklarlige grunde lod han bolden sejle ind i målet.
5 minutter efter modtog Bjarke sit andet gule kort efter et lille skulderskub og blev derfor præsenteret for badebilletten – det røde kort.
Emil Lassen fik et dumt gult kort for at sige sin mening om dommeren, da der manglede 3 minutter. Men Nibe red heldigvis stormen af godt anført af generalen i Nibes forsvar Anders Bering.
Nibes bedste herrehold spiller sin næste kamp lørdag den 30. august mod Hersom/Bjerregrav.









