- Torsdag, 11. november 2010

Det igangværende byggeri, som afløser forgængeren fra 1805. Huset har de samme bygningsmæssige detaljer, og nu kommer der tegltag, som også det oprindelige hus var forsynet med.

Sammen med Elin Møller glæder Kirsten og Per Holmstrup sig over nybyggeriet, og de bygningsmæssige detaljer, der også præger det nye hus i Mellemgade.

Huset i Mellemgade, som det så ud inden nedrivningen, i den oprindelige udgave fra 1805. Eternittaget er oplagt i 1964.
Byhus i Nibe – nybyggeri efter nye regler.
Kirsten og Per Holmstrup købte for år tilbage ejendommen Mellemgade 21-23 i Nibe af navnkundige Cleo og Gorm, som boede der en kort årrække. Siden har huset været udlejet, men for en tid siden besluttede parret, der hidtil har boet på en landejendom ved Farstrup, sig for at flytte til Nibe – i deres hus i Mellemgade.
Men først skulle huset have en kraftig renovering – ude som inde, fortæller parret til Nibe Avis. Via Jacob Kiib, som er arkitekt hos DGU i Nibe, fik de tegnet en ny indretning og beskrevet en totalrenovering, som efterfølgende blev udbudt i licitation.
Ét af de tilbud der indkom, behandlede også muligheden for at nedrive hele ejendommen – en mulighed, der blev åbnet for i den lokalplan, som beskriver forholdene omkring bevaringsværdige huse i Nibe midtby.
Kirsten og Per Holmstrup fik på denne måde – ved en merpris på ca. 150.000 kr., muligheden for at bygge et helt igennem nyt hus, mod at ville respektere, at alle mål, placering, detaljer og udseende m.m., ville blive som i det oprindelige hus fra 1805.
– Vi tog beslutningen om at nedrive, og efterfølgende bygge op i samme stil, som det gamle hus. I mellemtiden skulle arkæologerne fra Nordjyllands Historiske Museum have adgang til at gennemgrave vor grund. Dette havde vi egentlig heller ikke noget imod, da vi generelt er interesserede i Nibes fortid, og gerne medvirker til at fremdrage nye spor hertil.
Nibe Avis beskrev i sommer i en række artikler, de meget interessante fund af gamle brønde og rester fra gamle sildekåge, som blev fundet på stedet. Læs mere her:
http://www.e-pages.dk/nibeavis/123/8
Kirsten og Per Holmstrup er i øvrigt ikke imponerede over den danske lovgivning på dette punkt, som foreskriver, at grundejeren skal afholde alle omkostninger til disse udgravninger, efter et på forhånd godkendt projekt.
– Disse udgravninger har således fordyret vort byggeri med yderligere 124.000 kr., uden én eneste krones dækning udefra, og det virker noget ejendommeligt, set i forhold til, at det er et statsanerkendt museum, som ifølge reglerne skal have adgang til at grave, påpeger Per Holmstrup overfor Nibe Avis.
I disse dage har der netop været holdt rejsegilde på det nye byggeri, og vi glæder os meget til at kunne flytte ind. Håndværkerne arbejder på fuldt tryk, og det er en fornøjelse at besøge stedet og følge med, siger nybyggerparret, der samtidig glæder sig over , at huset bliver forsynet med netop de historiske detaljer, som også bygherren i 1805 satte pris på, siger Kirsten og Per Holmstrup – eller som afdøde Cleo ville have sagt det med sin mørke stemme: »Den er go’«.
Ægteparret, der nu bygger helt nyt, til afløsning for et ældre hus, er blandt de første bygherrer, der bygger efter de regler, som er en følge af Nibe Kommunes vedtagelse i 2006, af Lokalplan 88 – den egentlige bevarings-lokalplan. Et kommende byggeri, der benytter sig af den samme regel om nedrivning og efterfølgende genopbygning i samme stil, er det ventede byggeri af en ny ejendom, i stedet for den nuværende »Hotel Phønix« ejendom på Torvet. »Phønix-ejendommen« er i øvrigt opført kun to år efter huset i Mellemgade. Nibe var i disse år hjemsøgt af et sandt »bygge-boom«, efter store dele af byen var nedbrændt i 1806.
Det glæder også tidligere byrådsmedlem og formand for Nibe Kommunes daværende tekniske udvalg Elin Møller, som gennem mange år har fulgt arbejdet med byggerier i Nibes gamle bydel: – Byggeriet i Mellemgade er et mønster eksempel på, hvordan man kan bygge en moderne bolig, og samtidig leve op til intentionerne i den lokalplan, der var blandt de sidste, der blev vedtaget i den tidligere Nibe Kommune. Og så giver et moderne nybyggeri også et sundere indeklima og en bedre økonomi – fri for evt. bygningsmæssige overraskelser, og med tiden, formentlig en højere gensalgspris, påpeger Elin Møller.
Huset bliver med tiden vandskuret og overfladebehandlet, i stil med øvrige huse i Nibes gamle bydel.









