- Fredag, 26. februar 2016


Sildeløbet i Nibe er netop blevet certificeret af Dansk Atletik Forbund og DGI og har fået en plads i Danmarks Officielle Løbskalender
En løbscertificering af Dansk Atletik Forbund og DGI og en plads i Danmarks Officielle Løbskalender sker kun for de bedste løbsarrangører, og certificeringen giver løberne garanti for et velorganiseret løb og en god løbsoplevelse. Hvis løberne vælger et certificeret løb, så ved de at arrangørerne har styr på det.
Tilfredse arrangører
Sildeløbet i Nibe er netop blevet certificeret, og arrangørerne er særdeles tilfredse med det nyerhvervede kvalitetsstempel, der stiller dem stærkere på løbsmarkedet.
– Vi er stolte over certifikatet, for det fortæller jo løberne, at vores løb lever op til en række service- og sikkerhedsmæssige krav. Kalenderen giver os arrangører et kvalitetsstempel, og certificeringen er en slags anerkendelse for vores indsats med at gøre løbet så godt som muligt. Kalenderen hjælper i sidste ende os arrangører til at afholde endnu bedre løb, fortæller Merete Outzen fra Sildeløbet.
Sildeløbet bliver afviklet d. 11 maj i Nibe.
Hvad betyder det, at et løb er certificeret?
Certificeringen er bygget op omkring en række forskellige kriterier til arrangørerne og løbet. Løbene kan få et bronze-, sølv- eller guldcertifikat afhængig af hvor mange kriterier det opfylder. Det er kriterier, som sikrer, at der til løbet er et højt niveau af kvalitet, service og sikkerhed.










