- Tirsdag, 12. april 2016
DCH Nibe var i weekenden repræsenteret i ikke mindre end 3 forskellige byer: Kongerslev, Åbenrå og Vejle.

Hanne Sten Hansen og Troja
Den forløbne lørdag havde Kongerslev DCH inviteret til landsdækkende konkurrence i klasserne B og C. Klubbens. Konkurrencen var imidlertid i risiko for at blive aflyst, idet medlemstallet i denne klub er kraftigt reduceret, så i begyndelsen af året, måtte formanden Ole Christensen fra Kongerslev DCH ud og bede om hjælp til, at konkurrencen kunne gennemføres.
Og man må sige, at der indenfor DCH er en foreningsånd, som jeg tror, mange andre foreninger vil være lidt misundelige på. Der var således hjælpere udefra til såvel køkkentjansen, som administrative opgaver. Dolly Toft fra vores klub var en af de frivillige, der havde meldt sig og var at finde i beregnerrummet, hvor hun holdt godt styr på hundeførernes point, fortæller bestyrelsesmedlem i DcH Nibe Hanne Sten Hansen.
Fra DCH Nibe stillede to ganske grønne B hundefører op. Stephanie Sten Hansen og Maya, der aldrig tidligere har startet i B klassen på udebane scorede 139,70 point og fik med resultatet en flot 4. plads, hvilket også betød 1 kredspoint til klubben. Tina Bjørslev og Vilas rykkede sidste år op i B klassen, og det var deres allerførste konkurrence i denne klasse. De scorede 99,45 point, hvilket blev til en 17. plads.
Samme dag deltog Kurt Nielsen og Andy i Eliteturneringen i Åbenrå og blev nr. 13 med 276,15 point.
Søndag deltog Hanne Sten Hansen og Troja ved den landsdækkende konkurrence i A klassen i Vejle og scorede med 267,60 point en 2. plads. Dette resultat betød samtidig en halv oprykning til E klassen.









