Efter en svær periode med rekonstruktion af virksomheden, er Nibe Caravan Center nu atter på markedet, med stort og småt til hele campingfolket.

Nibe Caravan Center – atter åbent fra mandag.

Merete og Peter Outzen – fortsat i front for den populære nordjyske campingvirksomhed.

Kort efter årsskiftet valgte Nibe Caravan Center selv at »tage action« på en svær situation, hvor et afmattet marked tvang virksomheden til at lukke.

Tiden siden nytår er gået med at få de økonomiske brikker i puslespillet til at gå op, og vi er nu igen klar med en full-service campingforretning, der tilgodeser alle facetter af campinglivet, forklarer direktør Peter Outzen, og fortsætter:

– Fra og med i morgen mandag har vi åbnet forretningen igen, og vi er parate til at servicere nye som gamle kunder. Det handler om vore kendte værdier: Salg af kvalitets campingvogne – nye som brugte, alt i udstyr til camping- og fritidslivet, reparation, salg af trailere i alle afskygninger, samt service af campingvogne m.m. på vort veludbyggede serviceværksted. 

– Vor virksomhed vil med andre ord, også fremover være repræsentant for det ypperste inden for campingbranchen – dog med nogle tilretninger: Vor åbningstid er fremover alle hverdags eftermiddage, med åbningstid »til middag« – samt åbent hver søndag. Serviceværkstedet er åbent på alle hverdage – fra morgenen.
Også virksomhedens omfattende Net-Shop er intakt, og leveringsdygtig i alle former for udstyr og tilbehør til campinglivet.

Masser af kvalitet, til fornuftige priser
– Vi fører fremover det kendte franske kvalitetsmærke Caravelair i kategorien for nye campingvogne – og på vort værksted servicerer vi som hidtil alle typer og mærker af campingvogne. Her foruden vil vi fremover, fortsat have et stort udvalg af nyere brugte campingvogne – og som noget helt nyt, også et udvalg af campingvogne i kommissionssalg for private.

Ligeledes – som nævnt et meget bredt udsnit af trailere, og indendørs har vi opbygget en teltudstilling, som vi ikke går af vejen for at kalde Danmarks største – inden for mærkerne Isabella, Ventura, Gerjak, Walker, DWT og CampForever. Denne teltudstilling repræsenterer såvel helt nye typer rejse-fortelte som nye typer igloo telte. Samlet danner det grundstammen i vore mange tilbud til enhver campingglad dansker.

Åbent Hus weekend
Allerede i weekenden 19. og 20. marts indbyder vi igen til ét af vore fantastisk populære Åbent Hus arrangementer, og man så ved selvsyn opleve – eller genopleve – det store udvalg af campingvogne, telte, teltvogne, udstyr m.m., slutter Peter Outzen.

Færre medarbejdere, men fuldt focus på kunderne

– Vi starter vor campingforretning med 12 medarbejdere – alle gamle kendinge i forretning og på værksted, og vi ser i dén grad frem til, igen at servicere vore mange trofaste kunder. De færre medarbejdere retfærdiggøres af en kortere åbningstid, men hvor vi så i stedet sætter fuldt focus på kunderne i disse timer. Øvrig tid i virksomheden vil gå med at forberede og holde butikken »klar«, forklarer Peter Outzen, og samtidig understreger han, at alle hos Nibe Caravan Center fortsat er camping specialister.