Erik Baks maleri, som han i lighed med Henning Wieben har doneret til auktionen, der fuldender denne uges »Lyserød uge« i Nibe.

Kræftens Bekæmpelse i Nibe sætter i denne uge ekstra fokus på kræftsygdommen. Det sker dels som led i kampagnen »Støt brysterne« og i samarbejde med en række handlende i Nibe er der aktiviteter.
Kampagnen kulminerer lørdag med »Lyserød Lørdag«, hvor en række aktiviteter løber af stabelen.
Her iblandt en helt særlig auktion, hvor den lokale kunstner Henning Wieben har doneret to malerier, som bortauktioneres til fordel for det gode formål.
Efter det blev kendt, at Henning Wieben har skænket malerier, har også Nibes »Grand Old Painter« Erik Bak også skænket et maleri, som på samme måde vil blive bortauktioneret lørdag.
Aktiviteterne omkring auktionen følges som nævnt op af forskellige indslag hos Nibes handlende, ligesom byhistoriefortæller Willy Kær gennemfører en af sine kendte byvandringer med fortælling om lokale steder og giver en bid af byens historie.
Alt overskud af aktiviteterne tilfalder den lokale afdeling af Kræftens Bekæmpelse og indgår i resultatet for den landsdækkende indsamling, som også foregår lørdag