- Onsdag, 29. august 2012
– Der har været skole i Sønderholm, gennem flere end 300 år!

Skoleleder Djon Stagis ved stenen, der ved skolens indgang viser samhørighed i det lokale skolevæsen siden 1690.

Børnehaveklasseleder Helle Kjelds forbereder sammen med børnene Freya, Alexander og Signe tegninger, der skal udsmykke skolen ved jubilæet fredag.

Sønderholm Skole 1962.

Indvielse af skolens nybygning i 1984. Fra venstre formand for skolenævnet Anette Birk Jensen, borgmester Kaj Kjær, skoleleder Djon Stagis og rådmand Kjeld Andersen.
Sønderholm Skole kan i sin nuværende form fejre 50 året for sin beståen, med starten på dette skoleår. Det har skolen valgt at festligholde på fredag, med reception for »elever, forældre, familie og venner« m.fl., og eleverne vil denne dag helt sikkert også få det runde jubilæum at mærke. Her foruden er der i anledning af jubilæet, arrangeret jubilæumsfest på lørdag, hvor tidligere elever markerer den runde dag.
Det var en ny lov om centralskoler, der i 1960 satte mange skoler over hele landet i den udfordring, at der nu skulle udvises større faglighed og benyttes en bredere lærerkreds end tilfældet havde været gennem tiden, hvor langt de fleste skoler uden for de større byer, var »landsbyskoler« – eller »den lille stråtækte«, som mange endnu husker det.
Konsekvensen af den nye skolelov fra 1960 blev, at Sønderholm-Frejlev Kommune valgte at bygge to skoler: Én i Frejlev og én i Sønderholm. De to skoler var fra en start ret ens i omfang og opbygning, og kendere af de to skoler kan fortsat udpege de centrale dele af skolerne, som de stod i 1962.
I 1962 gik 135 elever i Sønderholm Skole, fordelt på syv klasser i syv årgange, og med seks lærere tilknyttet. Siden er der imidlertid sket meget: Frejlev Skole er udvidet i takt med en markant øget tilflytning siden starten af 1970’erne, og ligeledes er Sønderholm Skole udbygget flere gange, i takt med, at også Sønderholm by er vokset.
Morten Vinges Vej gav overbelægning
Skoleleder Djon Stagis kan berette, hvordan Sønderholm Skole ved hans tiltræden i 1982 var overbelagt, på baggrund af at området omkring Morten Vinges Vej gennem 1970’erne var blevet udbygget, og der var stor søgning til skolen, fra børnefamilier i netop dette område.
Der var i slutningen af 1970’erne tilført en pavillon i træ, som man havde overtaget fra Ferslev Skole, og denne fungerede indtil 2010.
Succes’en med stor elevtilgang i 1970’erne og fremefter bevirkede, at man i 1984 kunne tage en udvidet skole i brug, efter der var bygget nye faglokaler og en stor gymnastiksal – og skolens rammer passede derefter til de ca. 220 elever, fordelt på 16 klasser i otte årgange, og med 17 lærere i lærerstaben.
Til sammenligning er der i 2012 168 elever på Sønderholm Skole, fordelt på 10 klasser i 10 årgange, og med 15 lærere tilknyttet. Yderligere ca. 15 ansatte i skolens regi omfatter administrativt og teknisk personale, rengøringshjælp, buschauffør m.m.
Fortsat udvikling i de pædagogiske principper
I dag drives skolen fortsat efter efter de italiensk inspirerede Regio Emilia principper, som blev indført i 1996, hvor man har fysisk gennemsigtighed med glaspartier mellem skolens gange og klasselokalerne, og skolen udvikler sig fortsat når det gælder nye indlærings metoder. Her i 2012 er der i de ældste klasser indført øget fokus på brugen af IT, og eleverne benytter nu Mac computere som den centrale enhed, mens brugen af bøger er aftaget, beretter Djon Stagis.
Nutidens Sønderholm Skole
I 2010 kunne skolen igen tage et stort og flot nybyggeri i brug. Denne gang gjaldt det et område, der i dag huser skolens yngste elever, kaldet indskolingen. Her blev der bygget et nyt område, som samtidig kunne danne forbindelse med skolens børnehaveklasse. Der blev opført et helt nyt skoletorv til brug for alle på skolen, og der kom nye lokaler til DUS-ordningen. Her foruden blev andre dele af skolen renoveret, og den samlede Sønderholm Skole fremstår i dag vel vedligeholdt og »ny«, samtidig med der er skabt god grobund for fremtiden.
Vandt to klassetrin
2010 var også året, hvor diskussionen i Aalborg Kommune gik på, at alle mindre skoler kun skulle have seks klassetrin. Dette ville betyde, at Sønderholm Skole skulle miste ét klassetrin – men skolens ledelse og bestyrelse ville det anderledes. Efter at rammerne var skabt via ombygning, og Sønderholm Skole kunne tilbyde gode og moderne forhold, bød man ind til at skolen skulle opgraderes til 9 klassetrin. Denne proces krævede engagement og gode argumenter, men det lykkedes skolen som den eneste i Aalborg Kommune at overbevise politikerne, og Sønderholm Skole kunne derfor fra skoleårets start 2011 tilbyde 8. klassetrin – og fra dette skoleårs start for kort tid siden, også 9. klassetrin.
Skoleleder Djon Stagis, der om kort tid i øvrigt fratræder for at gå på pension, er utrolig glad for, at denne opgave blev løst, og han ser derfor en god, sund og stabil fremtid for Sønderholm Skole: Der blev samtidig med udvidelsen til 10 klassetrin (incl. børnehaveklasse) og udbygningen af lokalerne til moderne skoledrift, skabt mulighed for at manifestere Sønderholm Skole som lokalområdets skole, og det skulle gerne vare véd, slutter Djon Stagis, der nu også sammen med personale, elever og forældre, glæder sig til jubilæumsdagene, fredag og lørdag.
300 år med Sønderholm Skole
Rent historisk skylder den lokale skole i Sønderholm St. Restrup Herregård sin herkomst, og året 1690 regnes for det år, hvor skoledriften er startet. Her var der i lighed med de fleste skoler på egnen, tale om en landsbyskole, med én lærer tilknyttet. Denne skoleform fortsatte til langt ind i 1900-tallet; dog fra omkring 1920 under Sønderholm-Frejlev Kommune, idet Herregården omkring 1920 blev udstykket, og ikke længere kunne tilbyde at stå bag de lokale skoler. I tiden fra 1920 til byggeriet af den nuværende skole i 1962, havde skolen hjemme i de bygninger, der i dag udgør Sønderholm Sognegård.









