Onsdag var der et særligt møde i forbindelse med en sammenkomst på Solsidecenteret i Nibe.

En sammenkomst, som årligt gennem de seneste ca. 20 år har fundet sted, og hvor der forekommer et helt særligt indslag.

Den årlige Julekoncert i Nibe Kirke – senest med sangerparret Keld og Hilda, kastede et overskud af sig på 25.000 kr.
Disse penge er nu blevet fordelt til Solsidecentrets Venner, Hospice Vangen i Nørresundby og til Kræftafdelingen på Aalborg Universitetshospital.

Det er Nibe Handelsforening, Nibe-Vokslev Menighedsråd, Nibe Festival Fonden samt foreningen Kunst & Kultur Nibe, der står bag julekoncerterne, og repræsentanter for disse var onsdag mødt for at fordele pengene, der gik med 12.500 kr. til aktiviteter for beboerne på Solsidecentet, og hhv. udsmykning i et venteværelse og nye bænke hos de to øvrige modtagere, der hver fik 6.250 kr.

Arrangementet på Solsidecentret var ledsaget af musikalsk underholdning ved John fra Vorupør – og selv om John er vestjyde i ordets bedste forstand, blev sangene fremført på klingende rigsdansk, og publikum deltog aktivt med armbevægelser og fællessang.