Tidligere formand Thomas Larsen fortsat med i bestyrelsen.

Endnu en generalforsamling for Nibe Festival er veloverstået i Støberiet – Nibe Festivals ”kulturrum”.

Formand Thomas Larsen aflagde beretning – en beretning, hvor festivalens store succes og udvikling satte præg: Også Nibe 2025 blev en meget stor manifestation, hvor der blev sat mange rekorder.

Følgende nedslag fra bl.a. publikumsanalysen blev fremhævet:

25 % af gæsterne var på Nibe for første gang.

98 % af festivalgæsterne følte sig i øvrigt trygge på sommerens festival.

97 % var enten tilfredse eller meget tilfredse med årets Nibe Festival.

93 % af gæsterne havde anbefalet festivalen til andre ifm. publikumsanalysen.

Thomas Larsen fremhævede også, at frivilligheden er hele fundamentet for festivalens eksistens, og at de frivillige har kæmpe andel i festivalens store succes, som bl.a. resulterede i, at samtlige partoutbilletter til Nibe 2026 blev solgt på 7.5 time.

Det var med andre ord en meget tilfreds og begejstret formand, som afsluttede beretningen.

Bogholder Karin Lykke Præstgaard fremlagde regnskabet på vegne af Deloitte - festivalens revisor.

Også her var der meget stor tilfredshed. Det blev en rekordomsætning på 59,5 mio kr., hvilket er en stigning på 10 mio kr. ift. den hidtidige rekordomsætning fra 2024

Det har resulteret i et overskud på 3,6 mio kr., som i de kommende måneder skal udloddes til en lang række almennyttige formål og foreninger indenfor idræt, kultur samt en bred vifte af sociale tiltag og organisationer.

Derudover har mere end 30 foreninger fået udbetalt 1,2 mio kr. for deres indsats op til, under og efter festivalen.

Bestyrelsesmedlemmerne Henning Rolf Christensen, Birgitte Guldberg og Troels Severinsen var på valg og modtog alle genvalg. Suppleanterne Karin Lauritsen og Frank Larsen fik også genvalg.

Festivalformand Thomas Larsen meddelte ifm. generalforsamlingen, at han har valgt at stoppe som formand. Thomas har igennem mange år brugt ufatteligt meget tid og energi på at lave festival. Thomas har haft en meget stor andel i den vilde udvikling, som festivalen har gennemgået, siden han satte sig i formandsstolen. Men med en travl hverdag i det civile arbejdsliv, så blev Nibe 2025 altså den sidste med Thomas som formand. Thomas Larsen fortsætter som menigt medlem i bestyrelsen og fondsbestyrelsen og som medlem af Dansk Lives bestyrelse, supplerer Nibe Festivals talsperson Peter Møller Madsen.

Generalforsamlingen blev ledet af dirigent Anders Kristensen afsluttet et trefoldigt leve.

Optimismen er logisk nok meget stor på Nibe - Danmarks Største Intime Festival

Bestyrelsen har efterfølgende konstitueret sig med Troels Severinsen som ny formand.

Nibe Festivals bestyrelse, fra venstre: Birgitte Guldberg, Henning Christensen, Kasper Svendsen, Thomas Larsen, Troels Severinsen og Mai Brink. Her foruden er også Peder Bach medlem af bestyrelsen.