Årets udgave af Nibe Festival er historisk udsolgt, markerer 40-års jubilæum og byder på nye oplevelser, stærke traditioner og en skov fyldt med rekordmange festivalgæster.
Der var både stolthed, tilbageblik og store forventninger, da Nibe Festival onsdag bød velkommen til årets første pressemøde. Festivalen kan i år fejre sit 40-års jubilæum – samtidig med, at den for første gang nogensinde er historisk udsolgt.
Festivalens talsmand, Peter Møller Madsen, lagde ikke skjul på, at årets udgave bliver noget helt særligt.
– Det er særligt at stå her i dag og åbne den 40. festival. Fra den første lastvognsfestival til den festival, vi kender i skoven i dag, har vi skrevet historie. Og det kommer vi til at gøre igen i år, sagde han.

Det begyndte med en idé – og en tur på Jernkroen
Historien om Nibe Festival begyndte i 1985, hvor idéen opstod i forbindelse med ungdomsåret og drøftelser i den daværende Nibe Kommune.
Torben Jacobsen fik idéen til en festival og gik på Jernkroen, hvor Peter Møller Madsen sad.
– Torben spurgte, om jeg ville være med. Med et par øl indenbords sagde jeg ja. Lad os gøre det.
Den første festival blev en succes. Vejret var godt, gæsterne festede igennem, og omkring 200-300 mennesker – primært venner og bekendte – skabte fundamentet for det, der i dag er en af Danmarks mest populære festivaler.
Alt blev sat op samme dag og pakket ned igen efter festen. Musikken stod arrangørerne selv for, og menuen bød blandt andet på pitabrød med tun, iceberg og en tvivlsom thousand island-dressing.
– Det startede som drengestreger. Vi ville bare holde en god fest.

Fra 14 medhjælpere til over 5.000 frivillige
Peter Møller Madsen husker stadig den første omtale i Nibe Avis, hvor der blev takket alle de 14 frivillige, for en god fest, som arrangørerne var meget stolte over.
Siden er festivalen vokset langt ud over, hvad de første ildsjæle turde drømme om.
– Vi drømte engang om at få den samme anerkendelse som Sildemarkedet. På et tidspunkt håbede vi endda, at Nibe Avis en dag ville lave en hel særavis om festivalen – der er vi næsten.
I dag er mere end 5.000 frivillige med til at skabe festivalen og de oplevelser, som tusindvis af gæster rejser til Nibe for at opleve.

Klar til fremtiden
Festivalen har samtidig gennemført et generationsskifte i ledelsen.Thomas Larsen er trådt et skridt tilbage, mens Troels Severinsen overtager en større rolle. Troels har været en del af festivalen siden 1994 og kender festivalen indefra.– Vi skal sikre fundamentet, så festivalen kan udvikle sig mange år fremover.Med rekordmange mennesker i Skalskoven, et stærkt frivilligkorps og et historisk udsolgt jubilæumsår er scenen sat til endnu et kapitel i historien om Nibe Festival. / LA