HÅNDBOLD – 3. division herrer

Nibe HK - Tornby 28-27 (12-13)

Mål for Nibe: Mads Krogh 8, Thomas Hoe Larsen, Christian Hedegaard, Mikkel Høj hver 5, Jakob Schüsler, Gustav Hess hver 2, Casper Drensborg 1.

På mål: Mathias Jensen 12 redninger, Joachim Holm 3 redninger

Til kampen havde begge hold udspillet sin rolle ift op- eller nedrykninger for denne sæson, men derfor var der nu stadig meget på spil mellem de to hold og vi synes vi havde en revanche til gode efter nederlag før jul i Tornby, lyder det fra Nibe-træner Lasse Thomsen, som her forklarer om kampen:

– Kampen startede rigtig godt for os. Kontant forsvarsspil, gode redninger fra Mathias Jensen i mål og en masse kontra mål. Desværre gik vi i stå i slutningen af 1. halvleg og lod Tornby tage over.

Det fik vi snakket om i pausen og fundet tilbage til vores gode tempo fra starten af kampen. Så selv om vi kun vinder med 1, synes vi langt hen ad vejen at vi havde helt styr på Tornby i 2. halvleg. 

Det skal dog også nævnes at Joachim Holm kom ind de sidste 3 minutter i mål, da Mathias Jensen vrikkede om på foden. Det resulterede i 3 redninger på 4 skud og må give Jokke titlen som dagens mand i skysovs. Ovenikøbet på sin 35 års fødselsdag! 

Senere samme dag lavede Jokke en flot præstation igen, da vores serie 1 hold vandt deres pulje og dermed nu har 2 kommende playoff kampe om oprykning til Jyllandsserien.

En super dag i en tætpakket Nibe hal, med god opbakning til sponsorarrangement og fantastisk stemning over hele dagen. Vi håber også at se så mange til vores kampe i næste sæson, slutter Nibe-træneren.

Nibe spillernes kampråb efter kampen fornægtede sig ikke, da Tornby blev slået med et enkelt mål.