Aalborg Håndbold liga-profil Mads Hoxer aflagde i sidste uge et besøg hos Nibe HK, hvor han trænede sammen med klubbens drenge i U15 truppen.

Mads Hoxer frister normalt en tilværelse på Aalborg Håndbolds liga mandskab – og lejlighedsvis på det danske herrelandshold i håndbold.

Mads er imidlertid ikke udtaget til den igangværende EM-turnering, og der har derfor været mulighed for, at han kan pleje nogle af klubbens og sine egne interesser med at holde sig ajour med håndbolden.

Mads Hoxer gav gode trænings-fif’s under sit besøg i Nibe.

Én af disse aktiviteter var sidste uges besøg i Nibe, hvor han medvirkede i en træningstime for Nibe-klubbens U15 drenge, som på den måde fik både et indblik i, hvordan man træner som ligaspiller, og der faldt også nogle håndbold-tips af til Nibe-drengene.

Efterfølgende stillede Mads Hoxer velvilligt op til autografskrivning og fotografering.

 

 

En autograf må der til... !