- Fredag, 10. oktober 2014
KulturNattens program bugner af go’e tilbud

Gøglerne fra Stenild præger bybilledet i Nibe fredag.

Tovholderne bag årets KulturNat i Nibe: Karen Dalsgaard og Willy Kær – her på vej byen rundt med programmer og plakater til markedsføring af de mange indslag.

Rådmand for Kultur og Sundhed, Mads Duedahl (V), åbner årets Kulturnat.
Når mørket falder på fredag aften går der for alvor »gøgl« i Nibes centrale gader og stræder. KulturNat Nibe varsler her en lang række indslag, som gennemføres sammen med butikkerne, der også holder åbent.
Det overordnede tema for årets KulturNat er »Gøglere i Natten«, og dermed er initiativet sluppet løs og ideerne kan indfanges og vokse, lyder det fra de to initiativtagere Karen Dalsgaard og Willy Kær.
»Gøgl« er jo mange ting og har mange facetter. Der er også en anelse uhygge over begrebet »gøgl«, og dermed har alene mørket under KulturNatten mulighed for at gemme på overraskelser.
KulturNatten indledes som vanligt med en åbningstale, og her vil rådmand for Kultur og Sundhed i Aalborg Kommune Mads Duedahl (V) indlede og sende publikum ud i KulturNatten.
Læs hele programmet for KulturNatten:
PROGRAM
Samling helt fra start... – og igen til afslutning
Med Kultur- og Sundheds rådmand Mads Duedahls åbningstale fredag kl. 19.00 på Torvet er der lagt an til en fælles »opvarmning« som starten på fredagens KulturNat i Nibe.
Det samme gælder selve afslutningen – efter de mange indslag i Nibe midtby er oplevet og forretningerne besøgt.
Kl. 21.30 slutter de fleste indslag nemlig, og samtidgig indbydes publikum og aktører til en afslutning i Nibe Kirke med aftensang v. kirkesanger Torben Fogde Larsen og organist Julian Rasmussen.
Efter denne korte afslutning sluttes der af med et kæmpe festfyrværkeri foran Nibe Kirke, som fyrværkerimester Allan Dyhr står for affyring af.
Planlæg hjemmefra
De mange samtidige indslag under KulturNatten bevirker, at det vil være klogt at udtænke sig nogle indslag, man særligt gerne vil gæste – og måske ligefrem lægge en rute rundt i Nibe midtby, for der vil værerigtig mange aktiviteter – og flotte scenarier undervejs, understreger de to initiativtagere, der i forberedelserne har mødt megen velvilje hos de mange aktører.
CarWalk i Skomagergade
Som optakt til et helt særligt indslag vil tre bilhuse fra Aalborg placere biler på Torvet.
Klokken 20 træder et indslag så i karakter – det såkaldte »CARWALK«, der er et modeshow med indslag fra bilhusene og fra Nibes modbutikker. Her følger biler og moderigtige modeller i en lind strøm fra Torvet mod Skomagertorvet, og hvor medlem af Kulturelt Samråds bestyrelse Erik Ravn vil fortælle om de fremadskridende modeller.
Tryl og skeletter i apotekerhaven
I lighed med nogle af de tidligere års KulturNat arrangementer åbner Ketty og Jens østergaard Madsen igen i år Apotekets Have, hvor tryllekunstneren i den delvist oplyste have vil vise trylleri, magi og gøgl. Samtidig vil der i haven være ét af Thorvald Odgaards spektakulære indslag: »Skeletter ud af skabet«.
Fra Stenild ved Hobro kommer en gøglertrup til Nibe – og sammen med Det Flyvende Kuffertcirkus vil de husere rundt om i Nibes gader gennem aftenen.









