I denne efterårssæson har Nibe Boldklub's U14-drenge med flot og underholdende fodboldspil  spillet sig tilbage i A-rækken igen fra forårets start med 7 sejre og blot en enkelt uafgjort kamp.

Efter en start på Efterårssæsonen, hvor kvaliteten i kampene var en god gang »blandede bolcher«, spillede drengene sig i den grad op i den sidste del af sæsonen, hvor især kampen mod nummer 2 i rækken, Fjerritslev IF, var en sand fornøjelse at følge rent fodboldmæssigt  -  flydende pasningsspil, hurtige driblinger, lækre detaljer og sidst men ikke mindst en masse flotte mål.

Nibe Boldklub slog i de sidste 2 runder af turneringen rækken nummer 2 og 3 med henholdsvis 10-1 og 8-1, så det må vist siges at være en ganske fortjent oprykker fra denne pulje, lyder det fra træner Søren Peter Jensen.

Nibe Boldklub U14-drenge C (8-mands)  -  Fodbold med et smil

Nibe Boldklub's U14-drenge C stod endnu en gang over for en hård sæson i C-rækken, hvor der i denne Efterårssæson for første gang blev spillet 8-mands fodbold efter de nye retningslinier fra DBU.

C-rækken er en svær pulje, da en del landsby klubber stiller op med deres »førstehold« i denne række, mens andre klubber,som Nibe Boldklub, primært bruger den til udvikling af de drenge, der enten er startet sent med fodbold eller hvis fodboldudvikling endnu er i fuld gang.

Det giver en noget blandet gruppe, hvor drengene til tider løber ind i regulære øretæver mod de bedre hold, mens der ligeledes kan blive plads til en dejlig sejr mod de hold, der ligger nærmere vores eget niveau - vores U14-drenge C sluttede sæsonen med 3 sejre, 1 uafgjort og 6 nederlag efter 10 kampe.

Vigtigst af alt har drengene vist et fantastisk godt humør, en rigtig god indstilling til de fleste kampe og uanset resultatet, så er de gået fra banen med et grin og et smil på læben  -  og det er det, at fodbold drejer sig om i ungdomsrækkerne, lyder det fra Søren Peter Jensen.