- Mandag, 23. februar 2026
HÅNDBOLD – 3. division, kvinder
Nibe HK’s bedste kvindehold har på det seneste spillet to kampe, begge på udebane, hvor det blev til nederlag i begge kampe. Trods dette, ligger Nibe fortsat i den bedste ende af tabellen efter en god sæsonstart.
Vrå / Børglum IF – Nibe HK: 34-40
Mål for Nibe: Frederikke Hovgaard 10 mål, Anne Baand 3 mål, Anne Sofie Jensen 2 mål, Sara Nord 2 mål, Anne Jensen 2 mål, Amalie Adelsen 1 mål .
Nibes træner Julie Jensen fortæller: – En kollektiv offday ramte os tirsdag aften i sidste uge mod Vrå, hvor det må siges, at absolut intet fungerede. Hverken angrebs- eller forsvarsmæssigt samt mentalt. Det blev en rigtig svær kamp, som vi egentlig bare hurtigt skal glemme og se fremad - for der var ikke rigtig noget vi kunne bruge fra den kamp. Den viser ikke vores niveau, og vi kan meget mere både individuelt og som hold, end det vi viste deroppe i Vrå.
–––––
Farsø KFUM HK – Nibe HK: 25-19
Mål for Nibe: Frederikke Hovgaard 8 mål, Anne Baand 7 mål, Heidi 2Skaarup 2 mål, Serine Nord 2 mål.
Julie Jensen fortæller: – En markant bedre indsats i dag mod Farsø end tirsdagens kamp mod Vrå, hvilket var godt at se. Der kom noget mere vildskab og bedre håndboldspil, hvilket vi kan bruge til noget og arbejde videre på. Selvom de to point ikke kom med hjem, tager vi mange gode ting med os fra kampen, som vi vil arbejde på i ugens løb, da vi jo allerede møder Farsø igen på lørdag.















