Sebbersund får på lørdag besøg af den øverst ansvarlige politiker i Aalborg Kommune: Borgmester Thomas Kastrup (S) har fået æren af at klippe snoren ved den officielle åbning af den såkaldte »Grejbank«, som er tilknyttet Kulturbrugsen i Sebbersund.

Lørdag bliver således dagen, hvor Kulturbrugsen åbner for brug af foreningens kajakker, paddleboards og udstyr, og derfor inviterer Kulturbrugsen til »Maritim dag og aften«.

Borgmesteren klipper snoren i grejbanken.

Den officielle åbning sker kl. 14, hvor borgmester Thomas Kastrup Larsen klipper snoren. Efterfølgende vil nogle af foreningens uddannede instruktører være behjælpelig med en tur på vandet, for dem, som ønsker en oplevelse med kajak eller paddleboard. 

Efter det officielle program om eftermiddagen følges det hele op af en maritim aften med mad og musik i Kulturbrugsen, og her kan man opleve Jens Jeppesens nye musikalske Limfjordsfærd Volume 2 med såvel nye som gamle sange. Den lokale musiker selv lover forud for denne aften en »saltholdig koncert med skum op toppen«.