HÅNDBOLD: 3. division, herrer

TVIS - Nibe HK 26-24 (16-10)

Målscorere for Nibe: Andreas Brunsgaard og Anders Møller Droob hver 5 mål, Mads Krogh 4 mål, Frederik Skak ogFrederik Dahl hver 3 mål, Sebastian Mortensen 2 mål, Nikolaj Knudsen og Jakob Schusler hver 1 mål.

I sæsonen sidste kamp var 3. div. herrerne fra Nibe HK på besøg i TVIS ved Holstebro. TVIS havde sikret sig 1. pladsen i puljen og dermed rykket op i 2 division, Nibe HK havde ligeledes kun æren at spille for.
Alt dette kunne man heldigvis ikke se på intensiteten i kampen. TVIS ville vise deres hjemme publikum, at de var klar til den efterfølgende oprykningsfest, så de kom ud til kampen med masser af fart og direkte spil, Nibe HK kæmpede godt med de første 22 minutter af første halvleg, inden at TVIS straffede en række forhastede Nibe beslutninger og bragte sig foran med 16 -10 ved pausen.

Efter pausen var det et helt andet kampbillede. Nu var det Nibe, der straffede de fejl, som TVIS lavede og Nibe kæmpede sig tilbage i kampen. Midt i halvlegen slog TVIS til i en perioden hvor Nibe var i undertal og Nibe var pludselig bagud med 5 mål igen. Det moment var, set i backspejlet, afgørende for kampen, for selvom Nibe var bedst i slutfasen, var det ikke helt nok til at hente det forspring hjem igen. Og TVIS kunne derfor fejre oprykningen og en flot sæson med en 26-24 sejr.

– Jeg er bestemt tilfreds med sæsonafslutningen, vi spillede en fin kamp og havde stor ære af, at det blev en underholdende sidste kamp mod TVIS, udtaler træner Michael Svenstrup efter kampen. Sæsonen som helhed har også som helhed været godkendt. Der har været op- og nedture, masser af godt spil og masser af mindre gennemtænkte situationer. Alt sammen har vi stået igennem som et hold og et godt kollektiv. Så der er masser af potentiale at arbejde videre med til næste sæson, slutter Michael Svenstrup