»Kyndelmisse slår sin knude« - men det lignede mest af alt forår, da omkring 20 fodboldspillere på herresiden i St. Restrup IF var mødt frem til weekendens standerhejsning i RIF-fodbold. Her kunne de se årets spiller anno 2019 Jens Holt og førsteholdets anfører; Malthe Kristensen samt fodboldformand Johanne Bugge, der ved fælles hjælp fik hejst Dannebrog til tops på Frejlev stadion.

Fodboldformand, Johanne Bugge, kunne herefter byde spillerne velkommen til en ny sæson, hvor klubben forsat vil vægte det sociale og sportslige højt. Samtidig vil vintervejret stille trænerne over for nye udfordringer ved gennemførelsen af sæsonens første træningspas. Derfor har klubben allerede nu booket tider på omkringliggende kunstgræsbaner for at sikre de mest optimale træningsbetingelser for seniorspillerne.

Trods det, efter årstiden, gode fodboldvejr, havde de fremmødte spillere og trænere valgt at rykke træningen inden døre i Frejlevhallen. Her blev der spillet futsal, hvor de tekniske finurligheder ikke lod sig tilbage, sveden kom frem på panderne og ikke mindst det gode kammeratskab var i højsæde på tværs af spillerne på klubbens tre herreseniorhold. Efter fem kvarters idrætslige aktiviteter bød klubbens aktivitetsudvalg, i samarbejde med kantinekorpset, på den obligatoriske suppe. Her efter gik snakken lystigt de næste par timer, hvor bl.a. sponsorer på kamptøjet, den frivillige indsats på årets Nibe Festival der venter spillerne samt den snarlige træningslejr var blandt emnerne ved bordene.

St. Restrup IF havde i weekenden standerhejsning for herresenior. Her sendte »Årets spiller« Jens Holt (t.h.) sammen med anfører Malthe Kristensen Dannebrog til tops. Inden da, havde fodboldformand; Johanne Bugge bud alle velkommen.