
- Torsdag, 14. april 2022
Efter corona restriktionerne tillod det kunne man i Valsted Samråd endelig holde generalforsamling i august 2021. Efterfølgende konstituerede samrådet sig med: formand Hans Jørgen Kallehauge, kasserer Bruno Jensen og sekretær Ole Fristrup.
På dette års generalforsamling sagde samrådets formand Hans Jørgen Kallehauge:
– Bestyrelsen har haft to møder; et i marts måned som status på corona restriktionerne og udsættelse af generalforsamlingen indtil muligt at mødes. Derudover for at aftale hvilke arrangementer/aktiviteter, vi ville støtte i 2021.
Efter generalforsamling holdt vi i september konstituerende møde, hvor vi gjorde status pa økonomien og aktiviteter vi har støttet og planlagt at støtte i 2021/2022.
Samrådet har deltaget i LAK møder i 2021, som repræsentant for Planzone 10 og valgmøde i Nørholm i september. Vi var også til Dialogmøde om fritidsstrategi i Aalborg Kommune på Teams i april.
Sebber Skole havde indkaldt til kaffemøder i juni og igen i september med temaet - Fælles indsats- mellem skole og foreninger for at styrke skolen og tilflytning til de omgivende landsbyer.
Derudover har man deltaget i Samarbejdsmøder om Sundt og Aktivt Lokalområde som startede april 2021 og frem til oktober 2021- udmøntet i forskellige tilbud i Sebbersund, Valsted, Barmer og Farstrup. Vi har aftalt opfølgning i 2022 med henblik pa et fælles musikarrangement foreløbig sat til medio august 2022.
Vi støttede op om et musikarrangement pa Sebber Stadion i august 2021, støttet af Aalborg Kommunes Kulturafdeling.
Vi har assisteret Legeplads-gruppen i Valsted med udbud og byggeansøgning, samt kommende udførelse for Aktivitetsområdet »Oasen« ved Mødestedet i Valsted. Arbejdet regnes udført fra marts til juni 2022 med mulighed for at udskyde beplantning til efteråret og endelig aflevering til 1. november 2022.
I årets løb har vi sammen med en senior arbejdsgruppe, udarbejdet en to-do liste / arbejds-opgaver for Mødestedet / klubhuset - baneanlæg - Multibane - legeplads og P-plads, som vi vil tage med til Valsted Borgerforenings årlige arbejdsdag til april måned. Her kan specielt nævnes beskæring/klipning af træer langs vestre side af Multibanen - lamperne er helt væk i grene - Sebber IF står for henvendelse til Parkforvalte-ren Aalborg Kommune.