Blandt de modstandere, Nibe Boldklub kan møde i forårets serie 4 pulje, er Øster Hornum. Her en situation fra 2013, hvor klubberne mødtes i Serie 3. Mathias Johansen og Andreas Schunck kæmper med en modstander.

For blot en måned siden rullede fodbolden for sidstegang i efterårssæsonen 2015, men DBU Jylland har allerede planlagt 11-mandsturneringen for forårssæsonen 2016. I den forbindelse har Nibe Avis kigget nærmere på puljerne for de lokale fodboldhold.

St. Restrup IF – serie 2
St. Restrup IF er til den kommende sæson også placeret i serie 2, efter en godkendt første sæson i denne række. Her er holdet kommet i pulje med både serie 1-nedrykkere og serie 3-oprykkere samt et par kendinge fra sidste sæsons serie 2-pulje. Holdet er kommet i en pulje, som dækker et stort geografisk område, hvor de skal møde: Aabybro, Aalborg KFUM, Fjerritslev, Farsø, Gundersted, Strandby Farsø og Aars.
St. Restrup IF’s serie 2-hold tager i sæsonens første kamp i mod Aars.

Nibe Boldklub – serie 4
Nibe Boldklub måtte lide den bet, at rykke ned i serie 4 til den kommende sæson. Her venter der holdet en række lokalopgør. Nibe B’s førstehold er nemlig kommet i pulje med St. Restrup IF’s andet hold, samt Nørholm, Øster Hornum og Svenstrup-Godthåb. Puljen tæller desuden: FC Ljijan, B52 Aalborg og Gug.
Nibe indleder serie 4-sæsonen på hjemmebane mod Nørholm, mens St. Restrup IF gæster FC Ljijan.

Sebber IF – serie 4
Sebber IF har arbejdet sig op gennem rækkerne de sidste to år, og er således nyoprykket til serie 4. Her er holdet havnet i en pulje med flere hold fra Vesthimmerlands Kommune, som tæller følgende hold: Farsø, Fjelsø Gedsted, Gundersted, Klejtrup, Kvik/Aalestrup, Nørager/Rørbæk og Aars. Sebber IF indleder sæsonen på udebane mod Kvik/Aalestrup.