Omkring 240 deltog fredag aften i Nibe Håndboldklubs online bingo.

Initiativtagerne Anne Sofie Jensen, Line Glintborg, Karina Brøndum og Annette Jensen havde fredag inviteret alle klubbens medlemmer til online bingo via Teams.

Klubbens sponsorudvalg havde i ugen forinden været rundt ved klubbens sponsorer, for at købe gavekortet som bingogaver. Det var gjort for at udvise vores støtte til dem som støtter os. Herudover gav en lang række af sponsorerne en præmie oveni puljen, så der var over 100 præmier til bingo spillet.

Spillet varer omkring 1,5 time, og da man slukkede for computeren var man helt oppe at køre på “fællesskabs-barometeret”. Det er længe siden man har været sammen med over 200, og det her beviser det store fællesskab der er i Nibe HK, siger formand Andreas Sondrup, som er rigtig stolt over de frivillige bag bingo spillet.

De mange deltagere i bingospillet viste sig på skift på skærmen og dannede tilsammen et stort fællesskab – på afstand.