- Søndag, 11. juni 2017
En situation, der ikke har været aktuel i årevis kan den kommende weekend blive aktuel for Nibe Boldklubs bedste mandskab i fodboldens serie 2, idet holdet lørdag på hjemmebane spillede uafgjort 3-3 mod Aalborgklubben B52, som holdet tidligere på året tabte til.
Sammen med andre resultater formede denne weekends spillerunde sig sådan, at Nibe med sejren over B52 er tophold i serie 2 med 24 points, men stærkt forfulgt af tre andre klubber, Gundersted, KVIK Aalestrup og B52, der alle har 23 points samt Farsø-Ullits, der har 22 points.
Dermed vil den kommende weekends kampe, der samtidig er de sidste i forårsturneringen, være helt afgørende for placeringerne, hvoraf kun vinderen af puljen rykker op i serie 1. Nibe kan dermed – med en sejr over Doense/Vebbestrup – rykke op, mens Nibe ved pointstab kan blive overhalet af samtlige de øvrige nævnte hold, alt afhængig af resultater.
Kampdata fra lørdagens kamp mellem Nibe og B52 Aalborg:
Nibe - B52: 3-3 (2-1)
Mål for Nibe: Kenneth Lohse Pedersen (30. min.), Niclas Laulund Schunck (32. min.), Gustav Eeg Knudsen (69. min.)
Rødt Kort. Lars Nedergaard (55. min).













