- Søndag, 2. oktober 2022
FODBOLD - Serie 2, herrer
Svenstrup-Nibe 1-4 (1-1)
Målscorer Nibe: 0-1 Gabriel Martinez, 1-2 og 1-3 Andreas Schunck, 1-4 Markus Adelsen
Kampens spiller med 9 stemmer: Andreas Schunck
Lørdag den 1. oktober kom kampen mange havde ventet på. Topbraget mellem Svenstrup og Nibe. Begge hold havde inden kampen imponerende 24 point ud af 27 mulige. Svenstrup havde arrangeret indløb med bolddrenge til musik men det mest imponerende syn at komme på banen til, var den ene langside af tilrejsende fra Nibe som havde trodset regnen og brugte deres lørdag eftermiddag på at støtte drengene: – »Af hjertet tak«, lyder det fra en opstemt Nibe cheftræner, Allan Carol Nicolajsen.
Nibe var igen ramt af afbud inden kampen men dette gav plads til to talenter fra U19, såvel som Nibe legenden Andreas Schunc, der i den grad var toneangivende, og til den gamle kending Christian Lohse. Sidstnævnte skal der lyde en stor tak til, da han tog turen fra sommerhus med svigerfamilien i Silkeborg for at hjælpe, for så at tage tilbage igen bagefter.
Nibe startede kampen perfekt, da der blot var spillet 5 minutter. Andreas Schunck afdribler et par Svenstrup spillere og bliver nedlagt i feltet, straffe. Gabi scorer sikkert til 1-0. Nibe var efterfølgende i total kontrol, hvor Svenstrup kun var sjældne gæster. Men efter 25 minutter kom Svenstrup ind i kampen og pressede på med deres sædvanlige dybdeløb. Målmand Anders Lund var dog sikker og yderst forudseende i alt hvad han foretog sig denne eftermiddag og kom ofte i vejen inden det blev rigtig farligt. Svenstrup får dog udlignet kort før pausen. Jakob Rise mistimer et indlæg som daler ned til en Svenstrup spiller, 1-1.
Nibe sad dog fokuseret og med en stor tro på egne evner i pausen. Mathias Johannesen var skiftet ind fra 2.halvegs start og efter blot 2 minutter tørrede han et par Svenstrup spillere og lagde den ind til Schunck som scorede sikkert til 2-1. Kort tid efter måtte Mathias desværre udgå med en skade. Kampen bølgede frem og tilbage med chancer til begge hold. Efter 73 minutter får Svenstrup dog et gult kort, hvilket gav mere plads til Nibe. Og dette skal man ikke give dem. Efter 80 minutter viste Andreas Schunck klasse. Han modtager bolden ved midterbuen, tager et par træk og fra 30-35 meter hamrer han med indersiden bolden op på underkanten af overliggeren, hvorefter den lidt heldigt rammer målmanden og går ind til 1-3. Målmanden får efterfølgende det gule kort for brok mod linjevogteren. Markus Adelsen afslutter ballet. Indskiftede Jonas Agerbo vinder flot en duel og sender den videre til Adelsen, som løber fra alt og alle og scorer sikkert til 1-4.
– 9 sejre ud af 10 mulige er ikke et tilfælde. Synes ikke rækken er dårlige end i foråret, vi er bare blevet bedre. 22 forskellige spillere er brugt dette efterår, vi har en målscorer på 28-8 og en gennemsnitsalder på 21 år. Der venter således Nibe Herre senior en spændende fremtid. Nu skal vi holde fokus og gå efter at gøre rent bord i de sidste 4 kampe, intet er afgjort, lyder det opstemt fra cheftræner Allan Carol Nicolajsen.
Nibe ligger nu nummer ét med tre point ned til Svenstrup med 4 kampe igen, og er også bedre indbyrdes.









