Otte cykelryttere fra Nibe Alternative Bicykleclub besteg i juni sidste år alpetinden Alpe d'Huez.

Klubben gennemfører hvert år i august »Sikker7«, en cyklistskole for børn fra syv år til syvende klasse. Her er »Årets NAB« Hans Chr. Hansen i aktion som instruktør.

På den nylige generalforsamling i Nibe Alternative Bicykleclub kunne formand Ejler Jakobsen konstatere en 20 års jubilæums sæson med klart rekordmæssigt omfang i aktiviteterne.

Efter tre måneders intens træning på lokale bakker og veje – med Huul Mølle som den lokale bjergrute, satte otte af klubbens medlemmer sig i starten af juni for at bestige alpetinden Alpe d’Huez. Projektet lykkedes, og alle kom i mål.

Gennem året har medlemmerne – enkeltvis eller i samlet trop, gennemført en række træningsture og cykelløb, med tilfredsstillende sportslige resultater og en træningsmængde der ikke har set sin lige, gennem klubbens 20-årige eksistens, konstaterede formanden.

Den årligt tilbagevendende cyklistskole Sikker7 - for børn »fra syv til syvende« - blev ligeledes gennemført med rekorddeltagelse.

En aktiv cykelsæson blev rundet af med otte rytteres cykeltur til Trend, hvor standeren blev strøget for 2012.

På mødet blev den årligt tilbagevendende pris »Årets NAB« udnævnt. Denne tilfaldt i år Hans Chr. Hansen; for at udvise ekstra engagement, når der virkelig er noget på spil!

Klubben gennemfører i vintermånederne også aktiviteter på vinterbanen, men her er aktivitetsniveauet en hel del lavere, så det tilstundende forår skulle gerne rette op herpå, lød det fra formanden.

Hele bestyrelsen genvalgtes: Formand Ejler Jakobsen, næstformand Kjeld W. Jensen, kasserer Peder Bach, sekretær Hans Chr. Hansen og menigt medlem Jacob Søndergaard. Til Event- og pressechef valgtes Torben Jakobsen, til cheftræner Peter Volff, med Morten Sandvej som assistent. Alex Kristensen valgtes til tur- og løbschef.