I april rundede Nibe Håndboldklub 50 år for sin stiftelse. Og som så mange andre ting, er også fejringen af det halve århundrede blevet udsat

– men fredag og lørdag har klubben så sat alle sejl til og markerer begivenheden med fest og farver. Der er håndboldkampe på højeste klub-niveau, jubilæums reception og jubilæumsfest.

Der er løbet meget vand i åerne, og tusindvis af håndbolde er sendt afsted fra udebaner og hjemmebanen i Nibe Idræts- & KulturCenter.

Nibe Avis har samlet en lille del af klubbens højdepunkter – og lørdag præsenteres et jubilæumsskrift, hvor nuværende og tidligere medlemmer – samt alle håndbold interesserede, kan genopleve mange af de højdepunkter, der er sat i klubben gennem 50 år.

I anledning af 50-året har klubben skabt en maskot i fuld menneske-størrelse (faktisk lidt større), og den skal underholde mest de yngste blandt klubbens 350 medlemmer samt publikum ved visse lejligheder. Navnet er »NIBI« og velvalgt i klubbens farver.

Klubbens bestyrelse holder her lidt sjov med den nye maskot »NIBI«. Men det er klubbens børne- og ungdomsspillere, der skal have glæde af at møde maskotten, der også er på banen i jubilæums weekenden.

Nedenfor har Nibe Avis samlet et lille udsnit af højdepunkter, som vi lader stå alene i sin billedform.

Snoreklip-NIKC0210
Talenter-20115-spillereparade1017
Nibe-HKarets-trnerteam
SildemarkedStreet-fodbold0303
Nibe-HKVinder-af-natstvnePB250119
Nibe-HKArets-HKer0706
Nibe-HKU11drenge0992
Nibe-HK3div2009-100233
Nibe-HK-serie-1-opryk0247-NY
Nibe-HK-damerKFUM4764CR2